Przeskocz do treści

Uruchamianie programatora

15 października, 2011

Łączenie kabla

Po tym jak złożymy już cały programator, musimy zmierzyć się z kolejnym etapem jakim jest odpowiednie połączenie dwóch wtyczek. Potrzebne nam będą dwie wtyczki w obudowie i jedno złącze do montażu na płytce. Mamy tutaj pewną dowolność. Jako złącze do montażu na płytce możemy użyć wtyku męskiego lub żeńskiego, oczywiście wtyk, który będziemy wpinać w to złącze musi być analogicznie żeńskie lub męskie. Chodzi generalnie o to, żeby jakoś to wyglądało i zapewniło komunikacje z komputerem.

Numer pinu, który znajduję się na schemacie odpowiada danemu pinowi w porcie komputera. Do komputera możemy wpiąć jedynie wtyczkę męską. Na tym złączu męskim mamy wygraberowanie małe numerki pinów. Nasze zadanie polega na podłączeniu pinu nr.2 ze schematu z pinem nr.2 w tej właśnie wtyczce męskiej, nr.3 z nr.3 itd. Piszę o tym, ponieważ numeracja pinów pomiędzy złączem na płytce, a wtykiem do niej pasującym może być niezgodna. Nie przejmujemy się tym po prostu numer 3 ma być numer 3 w kończącej (tej podłączanej do komputera) wtyczce męskiej.Wszystkie piny we wtyczce, które mają być podłączone do masy mostkujemy i przesyłamy jednym przewodem. Akurat są to kolejne piny, więc sprawa jest zdecydowanie ułatwiona.

Jak już zarobimy wszystkie wtyczki możemy wstępnie miernikiem sprawdzić przejścia między odpowiednim pinem ostatniej wtyczki, a odpowiednimi padami na płytce. Jeżeli wszystko jest gotowe przechodzimy do etapu testowania.

Test napięciowy

Nie ma tu o czym pisać. Podłączamy programator do zasilania. Na razie nie przejmujemy się kablem LPT i zostawiamy go w spokoju.  Bierzemy miernik i sprawdzamy napięcia w dwóch punktach układu. Na nóżce LM7812, gdzie powinno być ok. 13,2V w zależności od egzemplarzu użytych diod oraz na nóżce LM7805, gdzie musi panować napięcie równe 5V. Jeżeli nie mamy napięcia 13,2V, które nawiasem mówiąc jest bardzo ważne, to sprawdzamy napięcie na jego nóżce o nazwie GND. Powinno tam być napięcie równe dwóm spadkom napięć na przewodzących diodach. Jeżeli jest inaczej sprawdzamy dokładnie kierunek wlutowania. Diody powinny być wlutowane czarnym paskiem w stronę masy, czyli mówiąc fachowo w kierunku przewodzenia. W przypadku, gdy diody są poprawnie wlutowane, a napięcia nie ma musimy sprawdzić czy dobre są diody, ewentualnie układ LM7812. Przypominam o przymusie podania napięcia ok. 17V. Ze zbyt małym napięciem monolityczne stabilizatory wykorzystane w układzie mogą nie działać.

Analogicznie sprawdzamy czy jest obecne 5V. Dla spokoju sumienia czy nasz scalak z wyjściami OC jest poprawnie zasilony (5V na VCC)  i możemy przejść do podłączenia kabla.

Test programatora

Jak już wspomniałem programator, który najprawdopodobniej właśnie zrobiłeś, posiada bardzo dobre, lekkie i darmowe oprogramowanie Oshon Parallere Port PIC Programing, który można poprać ze strony producenta. Oprócz tych niewątpliwych zalet posiada dodatkowo możliwość testu naszego programatora. W celu wykonania takiego sprawdzenia otwieramy program, wchodzimy w zakładkę Hardwere i dalej Check. Pojawia nam się okno z pięcioma możliwościami do zaznaczenia.

-Enable VDD line, po włączeniu powinna zaświecić się dioda LED2
-Enable VPP line, po włączeniu powinna zaświecić się dioda LED1
-Enable CLOCK line, musimy miernikiem sprawdzić czy na linii CLOCK (RB7) pojawia się jedynka logiczna (5V) po włączeniu
-Enable DATA OUT line, analogicznie jak w poprzednim

Jeżeli wszystko działa poprawnie możemy już przejść do uruchomienia pierwszego programu testowego. To jednak zostanie opisane w kolejnym artykule. W przypadku, gdy włączenie któreś funkcji nie daję żadnego rezultatu lub nie działa poprawnie mechanizm postępowania jest następujący. Sprawdzamy czy na odpowiednik pinie na wejściu LPT pojawia się jedynka logiczna. Jeżeli nie to znaczy, że popełniliśmy jakiś błąd podczas zarabiania kabla. Następnie sprawdzamy czy sygnał pojawia się na wyjściu inwerterów. Jego brak może być spowodowany nie podłączanym zasilaniem do układu, nie zwarciem nie wykorzystanych wejść do masy czy do plusa zasilania lub zniszczonym układem scalonym. w Przypadku, gdy na wyjściu układu pojawiają się odpowiednie stany logiczne, a programator nie działa tak jak powinien sprawdzenie zaczynamy od napięć zasilania w poszczególnych punktach układu. Na wyjściach stabilizatorów, na emiterach tranzystorów i na rezystorach podciągających na wyjściach bramek.

Mam nadzieje, że ten opis chociażby w małym stopniu pomoże niektórym uruchomić pierwszy programator i zaprogramować pierwszy mikrokontroler, ponieważ jest to naprawdę świetna zabawa. Niestety wymaga ona poświęcenia trochę czasu i nerwów na pierwsze uruchomienie ;). Podsumowując, jeżeli nie działa nie poddajemy się tylko szukamy błędu w układzie, próbujemy wymyślanych rozwiązań i programujemy.

From → Programatory

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz